Jak oblékat novorozence? Moje zkušennost čtyřnásobné matky a tipy pro vás

obsah:

 1. úvod
 2. jaké oblečení potřebujete a kolik čeho
 3. co a kdy oblékat
 4. základy manipulace s novorozencem
 5. noční šichta
 6. jak oblékat ven

Krásný den maminky a nastávající maminky,

dnes tu mám článek na téma, které je mi velmi blízké a to "Jak oblékat novorozence". Myslím, že by takové povídání nemělo u nás na blogu chybět. Chtěla bych vám říct o své vlastní zkušenosti s oblékáním našich čtyř holek. A že jsem se jich naoblékala, že jo. Každá z nich byla jinak velká. 

Pokud mě ještě neznáte, jmenuji se Helena a jsem zakladatelka našeho úžasného e-shopu a malé rodinné značky s příhodným názvem Treehouse studio (dříve Šibabi). Taktéž jsem mámou čtyř dcer. Holky jsou od sebe cca 2 roky a tak to máme pěkně nacvičené. Ale nemyslete si, také jsem rodila poprvé a měla jsem strach. Byla jsem posedlá hledáním informací a chtěla jsem se připravit co nejlépe. Tak jako vy.

 

Jaké oblečení pro novorozence a kolik čeho?

Já jako prvorodička jela do nejbližšího centra pro miminko a šla jsem si prostě oblečení vybrat. Bez znalostí. Docela se mi to prodražilo. Sofinka se narodila v červenci a bylo velké teplo. Jako miminko měla cca 2,70 kg při propuštění z porodnice a byla hrozně drobounká. Já jsem nakoupila věci, které jí byly velké. To se ale nedá bohužel dopředu odhadnout. Váhový odhad byl okolo 3,50 kg a nakonec byla taková maličká. 

Koupila jsem spoustu oblečení, které ale bylo velmi teplé a na dané období úplně k ničemu. Musela jsem hodně improvizovat a nakonec nakoupit ještě další kusy. Bylo to zbytečně drahé. U dalších dcer jsem takovou chybu už neudělala. Co tedy udělat a nedělat? Co nakupovat, připravit do poliček a kolik toho oblečení mít? Jak teplé? Jak velké? Pojďte se se mnou mrknout na seznam.

Zimni zebra_IK_091121-102_websize  Zimni zebra_IK_091121-98_websize

Jakou velikost oblečení brát? 

Dobré bude, když se trochu zkusíte řídit ne váhovým odhadem lékaře (ten totiž nebývá skoro nikdy správný) ale průměrem či statistikami. A vlastní intuicí. Miminko můžete také "ohmatat" ještě v děloze. Doporučuji tohle probrat s porodní asistentkou a uvidíte, že budete mít hned lepší náhled. Miminko se může narodit předčasně, ale to byste nejspíš už tušila z vlastní anamnézy. Pak by byly velikosti rozhodně mezi 40 a 50tkou. U novorozence do 3,5 kg vám ale bude jako první oblečení stačit několik kousků ve velikosti 56. 

V této velikosti doporučuji mít nachystané:

Na doma:

 • 4 ks zavinovacích body (podle teploty venku krátký nebo dlouhý rukáv) v 56 /já mám ráda rostoucí Lindex
 • 2 až 3 ks polodupaček v 56 
 • 2 ks čepiček na hlavičku ve velikosti pro novorozence
 • 4 ks overalu s dlouhým rukávem ve velikosti 56
 • ponožky - nejméně 4 páry
 • rukavičky proti poškrábání - také tak 2 až 3 páry
 • slintáček 4ks (i vícekrát) - na ochranu svršku proti poblinkání

Na ven a procházky:

 • 1 ks fleecový nebo silnější bavlněný overálek
 • čepičku na zavázání nebo knotové čepičky pro nižší teploty
 • merino čepičku nebo pletenou pokud mrzne
 • plenu z mušelínu na přikrytí v létě
 • fusak v zimě
 • deku /dvě jsou luxus, bohatě stačí jedna

A bude to stačit? Není to moc málo? Určitě už jste se chystali na nákupy a já vám radím takový pidi seznam? Ano, moje zkušenost je taková, že to naprosto stačí. V této velikosti oblečete novorozence od hlavy k patě a bohatě budete stíhat prát. 

Slintáček pro miminko ochrání proti pozvracení body

Co a kdy miminku oblékat?

Pokud budete mít připravené všechny kousky takto v 56. doporučuji podobně udělat sestavu i v 62. Miminko z velikosti 56 hodně rychle vyroste. Mohou to být třeba jen tři týdny. První kousky, z kterých vám miminko vyroste, jsou overaly. Ty jsou totiž celotělové a miminko se prvně vytahuje v trupu. Tím pádem overaly první půjdou do krabice. 

Takže koupit radši levný kus a vícekrát? Moje zkušenost je, že to není třeba. Opravdu stačí ty 4 kusy klidně kvalitní. Budete je totiž hodně točit na spaní. Pokud si je oblíbíte i přes den, tak jich pak kupte víc. Doporučuji pro letní období a úplného novorozence overal bambusový s dlouhými rukávky a tlapkami. Miminko se nebude příliš potit ale nebude ztrácet teplotu při chladnější noci. Na zimu naopak kupujte silnější vysokogramážní. Tyto žebrované. Kvalitní kousek vám neztratí tvar, nesepere se a pak ho pohodově užijete na další miminko nebo prodáte na Vinted za dobrou cenu.

Přes den si vystačíte s polodupačkami, bodýčky a ponožkami. Pro malé novorozence doporučuji i Booties, zateplovací botičky na natažení nebo capáčky. Divili byste se, jak miminku mrznou nožky i v létě. Booties můžete natáhnou jak v šátku, tak nechat oblečené místo ponožek. A nebo ponožky. Ty ještě v tomto věku na nohách celkem zůstávají.

Čepičky určitě mějte připravené na koupání. Jakmile vykoupete, usušte hlavu a co nejdříve nasaďte čepičku. Také ponožky nebo capáčky. Slintáčky se pak hodí po celý den, kdy miminko krmíte a dáváte odříhnout. Některá miminka bojují s refluxem (stav, kdy záklopka není ještě dobře vyvinutá) a hodně blinkají. Pak se bez šátku na krk neobejdete. Je snazší sundat poblitý šátek, než poblité body.

Savana-IK-14_websize

Jak na tu techniku? Neublížím mu?

Tak už víte, jak jsem to udělala já, když jsem byla prvorodička. Jak jsem nakupovala a také jsem se s vámi podělila o to, co dnes už vím, jako zkušená matka. Je čas připravit vás také na to, že budete s tím malým drobečkem manipulovat a budete to dělat několikrát denně. Což je pro mnohé z vás jistě velká neznámá a naprosto normální je v tomto případě strach z toho, co bude, jak to bude a jestli to zvládnete.

Ujišťuji vás, že zvládnete. Nemusíte se toho bát.

Zásada číslo jedna je oblékat a manipulovat s dítětem buď na přebalovacím pultu, nebo na zemi, neodcházet od něj pryč. Pokud na zemi tak na teplé měkké podložce. Tím zabráníte tomu, že by vám snad mohlo dítě spadnout a zároveň utišíte svůj vnitřní strach.

Jak tedy na to oblékání novoška? Miminko není křehká panenka z porcelánu a na manipulaci je připravené. Ono ji od vás očekává a tak se určitě nepoleká a nebude mu to nepříjemné. Také mu jistě nijak neublížíte a ani ho nenaštvete. Když tohle víte, tak to bude snadné. Jako první věc, kterou nejspíš budete oblékat, jsou body a overaly. To jde lehko. Body přes hlavu nekupujte. Nechte si je napozději až budete naopak miminko nahánět po celém domě. Teď bude jen ležet a nebude vám to komplikovat. 

Při samotném oblékání si vždy připravte čisté věci hned vedle sebe a také něco na utření, kdyby se blinkalo, nebo třeba čůralo, či kadilo. To se stává často. Taktéž miminko nepřevlékejte z plenky na posteli bez chrániče matrace. Počůraná bude razdva a je těžší převlékat postel celou než sundat počůraný přebalovací potah. Při převlékání postupujte klidně, jemně, miminko hlaďte, povídejte mu. Ale zbytečně neotálejte. Novorozenec rychle prochladá (ještě neumí udržet termoregulaci) a tak jej svlékněte, polaskejte a oblékejte. 

Když začne plakat, nenechte se stresovat a pokračujte v oblékání. Utěšíte jej jakmile bude hotovo.

 

Noční šichta

Specialita zvláště prvních týdnů s miminkem je noční převlékání. Miminko se často v noci pokaká a v plence to do rána nevydrží. Vy to jistě poznáte. Pak je nejlepší nachystat si vedle postele vždy čisté oblečení na noc (dvakrát overal), protože někdy jsou noci dost divoké a převléká se i dvakrát či třikrát. Lepší je se nachystat. Doporučuji taky mít nachystané červené tlumené světlo, které si můžete rozsvítit abyste viděla ale nikoho nerušila. Takové světlo mají třeba Apple watch. Je to dost šikovný.

Nachystejte si na noc i plenky, čistící lahvičku na umívání zadečku a perlany (já nikdy nepoužila vlhčeňáky) a případně i mast na opruzeniny. V noci se to pak blbě honí v rozespalém stavu. Noční přabalování a oblékání většinou miminko úplně probere, ale nemusíte se bát. Nenechá vás dlouho vzhůru. Moc  mu nepovídejte, jen tlumeně šeptejte, nezvyšujte hlas a intenzitu a ono pak u kojení nebo krmení usne. Takhle to zná z bříška a nebude zbytečně bdít. 

Převlékat doporučuji až po kojení nebo krmení. Pokud víte, že je mimčo mokré, nakrmte ho a jakmile bude odříhnuté, převlékejte. Nebude pak křičet hlady a pravděpodobně se vám pak nepoblinká znovu. Po proceduře ho zase dokojte nebo dokrmte a uspěte. 

Žebra_250721_IK-157_websize 

Jak oblékat miminko na ven v létě i v zimě

Jak oblékat novorozence doma už jsem s vámi sdílela. Jak na manipulaci samotnou taktéž a ještě nám zbývá téma, co pořídit, když jdete s novorozencem ven. Miminko byste každopádně měli oblékat hlavně podle teploty. Pokud je vám velké teplo a máte na sobě jen tílko, tak ani novorozence příliš neoblékejte. Stačit mu bude romper pro letní období. Zda je miminko okej poznáte podle teploty na zátylku. Ne na ručičkách. Ty bývají chladnější a je to normální. Pokud je ale dítěti horko, tak to poznáte třeba i jen podle rukou. Zátylek by měl být vlažný, nespocený. Pak je okej i když má chladnější ručičky nebo nohy.

Pojedete v kočárku? Tak mu vezměte jen lehkou plenu na přikrytí nožiček a je to. Víc nebude potřeba. Pokud vyrážíte v nosítku, nejlepší bude opět romper (určitě ne zavinovací body co má dvě vrstvy směrem k vám, to by bylo velké teplo) a třeba na nožky ponožky. Ty v případě potřeby můžete svléknout.

V zimě je situace opačná. Miminko se v kočárku nezahřeje vaší tělesnou teplotou a tak bude potřebovat spodní vrstvu v podobě body a polodupaček. Nahoru dejte fleecový nebo jiný lehký a tenký overal a pak teprve miminko dejte do fusaku. Na hlavu čepičku podle venkovní teploty. Při teplotách do 10 stupňů bude stačit bavlněná jednovrstvá. Teploty nižší pak už určitě přidejte třeba merino nebo pletenou.

S merinem mám osobně velmi dobré zkušenosti. Dnešní merino nekouše a je to poměrně držák.

Nákupní seznam:

Co doporučujeme z naší výroby?

Co doporučujeme od jiných výrobců?

 

Tak a je to vše, na nic jsem nezapoměla? Snad ne. Pokud máte nějaký typ, klidně mě doplňte a já ráda zveřejním edit tohoto článku.

S láskou a pozdravem

Helena